زندینو

Search
ایمیل مارکتینگ

کمپین ایمیل مارکتینگ چیست؟

فهرست مطالب

همه‌ی کسب‌وکارهای بزرگ در کشور به ضرورت استفاده و وجود ایمیل مارکتینگ‌ها در کنار دیگر روش‌های بازاریابی خود آگاه هستند، چون به خوبی می‌دانند در شرایطی که ممکن است مشتریانشان در ایران نباشند، شاید به پیامک‌های خود توجه نکنند، شماره‌‌های ناشناس را پاسخ ندهند و ده‌ها علت دیگر، باز هم روشی وجود دارد تا با مخاطبان و مشتری‌های خود در ارتباط باشند.

کمپین ایمیل مارکتینگ

کمپین‌های ایمیلی، ایمیل‌هایی هستند که کسب‌وکارها برای کاربران و مشتریان خود ارسال و آن‌ها را به مشارکت و تعامل با اهداف شرکت تشویق می‌کنند.

با وجود اینکه به نظر می‌رسد که این کمپین‌ها تعریف و فرآیندهای ساده‌ای داشته باشند، اما در هنگام اجرا با پیچیدگی‌های زیادی روبرو هستند، زیرا در این نوع کمپین بازاریابی، هر ایمیل دقیقاً مقابل روی یک مخاطب خاص قرار می‌گیرد، باید او را برای کلیک سریع تحت تاثیر قرار دهد، سپس او را ترغیب کند که دست به اقدام بزند.

انواع کمپین‌های ایمیلی

کمپین‌های ایمیلی انواع مختلف و گوناگونی دارند و شما به عنوان کسب‌وکاری که قصد دارد از این پتانسیل‌ها استفاده کنید، باید با آن‌ها به خوبی آشنا باشید.

کمپین ایمیل مارکتینگ

این آشنایی باعث می‌شود متوجه شوید که در چه نقطه‌ای ایستاده‌اید، آیا در این نقطه می‌توانید یک کمپین ایمیلی داشته باشید و در صورت تایید می‌دانید که چه اقدامات و زیرساخت‌هایی را برای اجرای آن کمپین باید در نظر بگیرید.

کمپین‌های ایمیلی از نظر موضوعی در چند دسته‌ی کلی قرار می‌گیرند. دسته‌ی اول ایمیل‌هایی هستند که محصولات و خدمات کسب‌وکارهای شما را به خوبی معرفی و تبلیغ می‌کنند. هدف آن‌ها جذب مشتری، افزایش فروش، ثبت‌نام، نصب اپلیکیشن و … است.

ایمیل‌های زیر همگی از این دسته ایمیل‌ها هستند:

اعلام تخفیف‌ها و حراج‌های بزرگسال

انواع کسب‌وکارها به مناسبت‌های مختلف، شرایط ویژه‌، تخفیف یا حراج‌هایی را  برای مخاطبین و مشتریان خود قرار می دهند و برگزار می‌کنند. جمعه سیاه یا Black Friday، یلدا، نوروز و … از این دست مناسبت‌ها هستند و مردم همیشه برای خرید اقلام خود در این روزها برنامه‌ریزی می‌کنند.

استفاده از این ایمیل ها، فرصت خوبی برای شرکت‌ها و برندها است که مشتریان خود را در مورد این پروموشن‌ها و محصولات و خدماتی که شامل تخفیفات شده‌اند را در اسرع وقت آگاه کنند.

معرفی محصول

شرکت‌ها در این نوع ایمیل‌ به معرفی محصولات، کالا و خدمات خود می‌پردازند. بعضی از این شرکت‌ها معرفی خدمات خود را هوشمندانه‌تر انجام می‌دهند.

آن‌ها خرید، جستجو و علاقه‌مندی‌های افراد را در وب‌سایت‌های خود به خوبی دنبال می‌کنند (با استفاده از نرم‌افزارهای بازاریابی خودکار) و در ایمیل‌های ارسالی از محصولات و خدماتی که مشتریان به دنبال آنها بوده‌اند، صحبت می‌کنند. به عنوان مثال وقتی از دیجی‌کالا، کالایی خریداری می‌کنید، ممکن است ایمیلی از آن دریافت کنید که محصولات مشابه یا لوازم جانبی‌های مورد نیاز آن را به شما معرفی‌ کند.

در واقع با این کار، تا حد زیادی نرخ تبدیل خود را افزایش می‌دهد.

دسته‌ی دوم ایمیل‌هایی هستند که مشخصاً در جهت اطلاع‌رسانی، حفظ ارتباط مخاطب با مجموعه و شناخت بیشتر او ارسال می‌شوند:

ایمیل‌های نظرسنجی

پرسش‌نامه‌ها و نظرسنجی‌ها نیز از این دسته ایمیل‌ها محسوب می‌شوند.

خبرنامه‌ها

رایج‌ترین نوع ایمیل‌ها در کشور ما از نوع خبرنامه‌ها است. کسب‌کارها از طریق خبرنامه ایمیلی، وقایع، اتفاقات، رویدادها، مقالات و دیگر خبرهای حوزه‌ی کاری خود را با مخاطبین به اشتراک می‌گذارند. آن‌ها با این روش، ضمن به‌روز‌رسانی اطلاعات مخاطب در حوزه‌ی کاری شرکت، او را به وبسایت خود هدایت می‌کنند و بدین‌ترتیب ترافیک ورودی خود را افزایش می‌دهند.

تیم زندینو یکی از تیم بزرگ کشور در حوزه‌ی دیجیتال مارکتینگ، از جمله تیم‌هایی هستند که از این شیوه برای بعضی از مشتریان خود استفاده می‌کنند.

خبرنامه‌ها

ایمیل‌های اطلاع‌رسانی

معمولا همیشه برای اطلاع‌رسانی‌ها نیازی به خبرنامه‌های منظم و برنامه‌ریزی‌شده نیست. می‌توان بایمیل‌ها را در قالب ایمیلی جدا، مخاطبتان را از اخبار، رویدادها، رونمایی از محصولات جدید و … آگاه کرد.

یادآوری برای برگشت به سایت: بله، گاهی لازم است به مخاطب یادآوری شود که مدتی است به شما سر نزده است و او را ترغیب کنید که مجددا از وبسایت‌های شما بازدید یا از خدمات شما استفاده کنند.

نحوه اجرای یک کمپین ایمیلی

مراحل اجرای این نوع کمپین‌ها به صورت‌های زیر می‌باشند:

تعیین هدف کمپین

هدف کمپین شما به راحتی می‌تواند تعیین کند که در بین انواع کمپین‌های ایمیلی کدام ‌یک از کمپین‌ها باید در پیش گرفته شوند، چه محتوایی تولید کنید و چه معیارهایی برای ارزیابی کمپین خود داشته باشید.

شناخت مخاطب

تنها با شناخت کمی از مخاطبان خو می‌توانید محتواهایی خلاق و درگیرکننده ایجاد کنید. همانگونه که گفته شد، در کمپین‌های ایمیلی حرف از جزییات است. وجود یک کلمه در عنوان، یک ایموجی، رنگ و… همگی در موفق بودن بازدهی کمپین تاثیرگذار هستند. بنابراین برای شناخت بهتر رفتار مخاطبان خود با این جزییات بازی و آن‌ها را به خوبی  تست کنید.

انتخاب سرویس مناسب برای ارسال ایمیل

شما می‌توانید به راحتی از سرویس‌های رایگان و غیر رایگان برای ارسال ایمیل‌های خود استفاده کنید. برای انتخاب سرویس مناسب برای ارسال ایمیل خود، باید مطمئن باشید که ایمیل‌های آن سرویس، نرخ تحویلی بالایی دارند و همچنین، امکانات طراحی کمپین‌های ایمیل مارکتینگ مانند برنامه‌ریزی خودکار، ارسال، امکان تست A/B، گزارشات دقیق و… را دارند.

محتوای مناسب

همانطور که گفته شد، در محتوا جزییات نقش پررنگی دارند و باید تمامی مواردی که فکر می‌کنید فرد را با پیام ایمیل همراه می‌کند، آزمایش و بررسی شود.

به عنوان کسی که در حوزه دیجیتال مارکتینگفعالیت می‌کند، باید بدانید که طراحی اصولی و درست، خلاقانه و به موقع و انواع کمپین های ایمیل مارکتینگ می‌تواند به موفقیت‌های چشم‌گیر کسب و کار شما منجر شود.

کافی است با نکته های ریز و مهم و نحوه ی ساخت کمپین های مختلف و ارسال ایمیل‌های هدفمند آشنا شوید، و ایمیل های خوبی طراحی کنید و با استفاده از ابزارهای رایگان ایمیل مارکتینگ‌ها  بازاریابی اینترنتی خود را یک قدم جلوتر ببرید.

اشتراک گذاری
نوشته های تازه
دسته بندی ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

برای درخواست مشاوره رایگان، فرم زیر را پر کنید