زندینو

Search
دونیت مارکتینگ چیست ؟

دونیت مارکتینگ چیست ؟

فهرست مطالب

هر روزه روش های کسب درآمد بیشتری در دنیا رواج پیدا میکنند که افراد با استفاده از آنها میتوانند نیازهای خود را در زمینه هایی مانند تامین کردن تجهیزات مورد نیاز , فضای مناسب , هزینه های زندگی و حتی امید و اشتیاق برای ادامۀ کارشان برطرف کنند . یکی از این روش ها دونیت مارکتینگ یا همان جدب حمایت است که امروز در این مقاله قصد داریم درمورد آن صحبت کنیم .

دونیت به چه معناست؟

دونیت به معنای بخشیدن پول و یا هرچیزی که موجب خوشحالی فرد مقابل میشود و در ازای آن هیچ چیزی(البته بعضی وقت ها چیزهایی مانند خدمات یا گیفت کارت و… برای تشکر به کسی که دونیت کرده است داده میشود ) از فرد نمیخواهند گفته میشود , به عبارت دیگر : به معنای حمایت از فرد به دلیل ویژگی ها یا خلاقیت های مثبتی که دارد است و اگر بخواهیم بیشتر توضیح دهیم ;به معنای جایزه دادن به یک فرد برای کار درستی است که انجام داده است .

برای مثال :

  • شما یک پدر هستید و فرزندتان تکالیفش را در مدرسه به شیوه ای درست و به موقع انجام داده است و برای همین شما برای او یک دوچرخه میگیرید و آن را به او هدیه میدهید .
  • گیم یا بازی های یک استریمر را دوست دارید و برای حمایت از او جهت خرید سیستمی قوی تر , دوربینی با کیفیت تر و یا یک میکروفون مناسبتر مبلغی برای او واریز میکنید .
  • یک مدرس در اینستاگرام به صورت رایگان ریاضی را در سطح پیشرفته تدریس میکند که برای شما بسیار مفید است و برای همین نیز شما برای انگیزه بخشی به او برای ادامۀ راه پولی را به او هدیه میدهید .
  • یک کوهنورد برای فتح قله ای بلند به تجهیزات بیشتر و با کیفیت تری نیاز دارد و شما در این حال با بخشیدن مقداری پول به او که بتواند آن تجهیزات را تهیه کند از او حمایت میکنید .

در تمامی این موارد شما هدیه ای به فرد مقابل داده اید که بتواند پیشرفت کند و در ازای آن هدیه , چیزی از او نخواسته اید و به این کار شما دونیت میگویند .

دونیت چند نوع دارد؟

حالا که فهمیدید دونیت چیست , باید بدانید که چند نوع از آن را داریم :

دونیت آزاد :

در دونیت آزاد هیچ محدودیتی برای مبلغی که شخص میخواهد واریز کند وجود ندارد و همچنین دونیت اغلب جهت هدفی خاص صورت نمیگیرد و فقط جهت حمایت است ( البته شاید فردی که به حمایت نیاز دارد , هدفی را نیز مانند خرید یک میکروفون با کیفیتتر مشخص کرده باشد ) , برای مثال شما میتوانید از هزار تومان تا چند صدمیلیون تومان از یک گیمر حمایت کنید . لازم است که بگویم : بیشتر استریمرها و گیمرها و یوتیوبر ها از این نوع روش جهت جمع آوری سرمایه , استفاده میکنند .

البته در دونیت آزاد چیزی غیر از پیشرفت و ترقی در مرحله ها و سطح های بالاتر از فرد خواسته نمی شود .

دونیت در ازای هدیه ای کوچک :

در این روش فردی که به حمایت نیاز دارد در ازای مقدار مشخص شده ای پول سرویس کوچکی را به شخص حامی میدهد . همچنین در این نوع حمایت ها هدفی مشخص شده است و هرگاه شخص بتواند به آن هدف برسد آن سرویس را ارائه میدهد .

برای مثال :

یک عکاس قصد دارد دوربین با کیفیت تری با قیمت 30 میلیون تومان بخرد ( او هدف از جذب حمایت های شما را مشخص کرده است ) و برای هر 500 هزار تومانی که به او میدهد او یک عکس عالی و حرفه ای از شما میگیرد و در ازای 1 میلیون تومانی که به او میدهید او از تک تک اعضای خانوادۀ شما عکس میگیرد و آنها را به شما میدهد .

دونیت مارکتینگ یعنی چه؟

نمیتوان مفهوم خیلی دقیقی را برای دونیت مارکتینگ درنظر گرفت اما به طور کلی به معنای ارزش آفرینی برای کسب سرمایه از کسانی است که دونیت میکنند . یعنی شما فردی هستید که در زمینه ای تخصص دارید و برای ادامۀ کار و… به مقداری سرمایه نیاز دارید , برای همین با نشان دادن تخصص خودتان در جاهای مختلف مانند شبکه های اجتماعی و انواع سایت ها کسب اعتماد میکنید و کسانی را به استعدادی که دارید جذب میکنید و سپس به طور مستقیم یا غیر مستقیم از آنها درخواست کمک میکنید ( البته در بیشتر مواقع درخواست کمکی وجود ندارد ) و آنها مبلغی را به شما هدیه میدهند .

چگونه حمایت ها را جذب کنیم؟

  • اعتماد سازی : اعتمادسازی به معنای این است که در جامعۀ مخاطبان خود تایید شوید و به عنوان فردی راستگو که در راستای اهدافش قدم برمیدارد و همچنین با استعداد و حرفه ای است شناخته شوید .
  • در ازای حمایت هدیه بدهید : همواره به یاد داشته باشید که با ارائه هدیه ای کوچک به کسانی که حامی هستند از نظر حمایت کردن برای آنها در اولویت خواهی بود . پس در ازای یکسری مبالغ یکسری هدایا معین کنید و این را هم از یاد نبرید با تعیین کردن محدودیت برای این سرویس ها یا هدایای کوچک , مخاطبان را بیشتر جذب میکنید .
  • هدف تعیین کنید : با تعیین کردن هدف , شما در واقع به کسانی که میخواهند حامی شما باشند میفهمانید که آنها در جهت چه چیز با ارزشی به شما کمک میکنند و آیا هدف شما واقعا ارزش آن مبلغ را دارد که به شما هدیه میدهند .

جمع بندی

همواره به یاد داشته باشید با جذب کمک ها و حمایتهای افراد , شما توقع خلق میکنید ; یعنی آنها از شما انتظار پیشرفت دارند و یا انتظار دارند چیزی که میخواستید به آن برسید و برای آن حمایت جذب کرده اید را تهیه کنید . پس هیچوقت با انجام دادن کارهای بیهوده و از افرادی که پیشرفت شما را میخواهند سوءاستفاده نکنید تا فرهنگ دونیت کردن در ایران به شیوه ای پسندیده جای بیافتد .

همچنین باید بگویم که سایت هایی نیز وجود دارند که اگر شما هنرمند و یا یک شخص حرفه ای در زمینه کاری خود هستید و به کمک جهت پیشرفت یا تامین تجهیزات و… نیاز دارید, در جذب دونیت و حمایتهای مردم به شما کمک میکنند , مانند سایت حامی باش .

در آخر نیز اضافه کنم که ما همواره در زندینو مقالاتی را درمورد شیوه های نوین مارکتینگ و… مینویسیم , پس اگر میخواهید به دانسته هایتان اضافه کنید , سری به بلاگ ما بزنید .

اشتراک گذاری
نوشته های تازه
دسته بندی ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

برای درخواست مشاوره رایگان، فرم زیر را پر کنید