زندینو

نیچ مارکتینگ چیست و چرا مهم است؟

نیچ مارکتینگ چیست و چرا مهم است؟

فهرست مطالب

این روز ها هر کسب‌وکار یا حتی فردی به دنبال استفاده از روش های مختلف بازاریابی است. یکی از این روش‌ها نیچ مارکتینگ است.‌

نیچ مارکتینگ هنر محدود کردن مشتری در بازاری خاص می‌باشد. این جمع کوچک مخاطب های گروهی از مشتریان بالقوه هستند که به احتمال خیلی زیاد محصولات و خدمات های شما را خریداری می‌کنند که در این مقاله ما قصد داریم به بررسی آن‌ها بپردازیم.

نیچ مارکتینگ (Niche marketing) چیست؟

فعالیت در قسمتی از بازار که در آن رقابت کم و تقاضا بالاست، می‌تواند ساده‌ترین تعریف نیچ مارکتینگ باشد.

مشاغل در این روش، هویت و ترجیحات مستقل خود را دارند و از بازار کلی و انبوه متمایز هستند. در این روش مدیران و کارآفرینان سعی می‌کنند که نیازهای گروه خاصی از مشتریان خود را شناسایی و رفع کنند.

پس با استفاده از بازاریابی گوشه‌ای و با تمرکز بر محصول، خدمت یا گروه خاصی از مشتریان صاحبان مشاغل از رقبا متمایز خواهند شد و به‌ عنوان متخصص در حوزه‌ای منحصربه‌فرد خود را معرفی می‌کنند درواقع در شیوه نیچ مارکتینگ، شما می‌توانید از بازاری کوچک شروع کنید و کم‌کم شغل و حرفه خود را گسترش دهید. این استراتژی، نمونه‌ی بارز اصطلاح «آهسته و پیوسته» است اما با مزایای بیش‌تر.

نیچ مارکتینگ چیست؟

اهمیت و مزایای نیچ مارکتینگ یا بازاریابی گوشه‌ای چیست؟

شاید الان بپرسید نیچ مارکتینگ چه اهمیتی دارد و من چرا باید از این استراتژی استفاده کنم؟ مهم‌ترین پاسخی که می‌توانیم به این سوال بدهیم، به‌دست‌آوردن جایگاهی ویژه و متمایز است. ارائه‌دادن محصول یا خدمتی خاص، باعث می‌شود بازاری هدفمند داشته باشید و با گروه‌های خاصی طرف حساب باشید. در ادامه‌ی مطلب بیش‌تر از دلایل اهمیت بازاریابی گوشه‌ای می‌گوییم.

تمایز، عامل ماندگاری

اگر کمی تأمل کنید متوجه می‌شوید که از همان ابتدای آغاز کسب‌وکارتان، در پی ایجاد تمایز بین خودتان و رقبا بوده‌اید. گواه این مدعا می‌تواند انتخاب برند، هویت بصری، نوع ارائه محصول و… باشد. بنابراین خوب می‌دانید که تمایز، عامل ماندگاری شماست. بازاریابی گوشه‌ای عامل دیگری است که می‌تواند باعث شود جایگاه خاصی در ذهن مخاطبان و مشتریان به دست آورید.

سود بیش‌تر با مشتری کم‌تر

شاید تصور به دست آوردن سود بیش‌تر با مشتری کم‌تر، خنده‌دار و بعید به نظرتان برسد؛ اما بد نیست بدانید که نیچ‌ مارکتینگ، استراتژی است که این امر را ممکن می‌کند. در این روش شما پیام‌های برند خود را متناسب با گروه خاصی بیان می‌نمایید و مشتری‌ها‌ی ایده‌آل و وفادار کسب‌وکارتان را پیدا می‌کنید. به بیان دقیق‌تر هرچه تمرکز حرفه‌ای افراد بیش‌تر باشد، پیدا کردن و حفظ مشتری ایده‌آل راحت‌تر می‌شود.

پشتیبانی بهتر با گوشه‌گیری

داشتن کسب‌وکار موفق فقط به فروش محصولات یا ارائه‌ی خدمت خلاصه نمی‌شود. شما به‌عنوان یک کارفرما یا مدیر موفق باید پشتیبانی و خدمات های پس از فروش خوبی نیز داشته باشید تا بتوانید رضایت بیشتر مشتریان را جلب و آن‌ها را حفظ نمایید.

با استراتژی نیچ مارکتینگ می‌توانید بر منطقه‌ی خاصی تمرکز کنید، کوچک‌بودن جامعه‌ی هدف باعث می‌شود آنالیز جامعه، شناسایی رقبا، رفع نیازهای مشتریان و خلاءهای موجود راحت‌تر و سریع‌تر انجام شود. در نتیجه می‌توانید خدمات و پشتیبانی‌های بهتری ارائه و مشتریان خود را حفظ کنید.

با کمک نیچ‌ مارکتینگ سوگلی می‌شوید

انتخاب جامعه هدف کوچک‌تر با محصولات و خدمات محدودتر، یعنی رقابت ساده‌تر و رشد بیش‌تر. در یک بازار کوچک با شناسایی نیازهای مخاطب و تمرکز بر ویژگی‌های خاص محصولات خو، می‌توانید خیلی سریع رشد کنید و در رتبه اول قرار بگیرید. به بیان دقیق‌تر سوگلی محل می‌شوید. بد نیست بدانید که در این روش ارزش افزوده شما نیز کم‌تر می‌شود؛ بنابراین سود بیش‌تری هم به‌دست می‌آورید.

از سایر کاربردها و مزایای نیچ مارکتینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش هزینه بازاریابی و تبلیغات
 • تمرکز بر کیفیت خدمات مشتری
 • رقبای کم‌تر
 • ارزش افزوده کم و سود بیش‌تر
 • تخصصی‌شدن کسب‌وکار

با کمک نیچ‌ مارکتینگ سوگلی می‌شوید

انواع نیچ مارکتینگ

تا این‌جا با جوانب کلی نیچ مارکتینگ آشنا شدید؛ اکنون لازم است راجع‌ به روش‌های تقسیم‌بندی یا نیچ‌کردن بازار نیز اطلاعاتی به‌دست آورید. زیرا شناسایی مخاطب، مطالعه رفتار او و پیدا‌کردن محلی از بازار که قصد تجارت در آن را دارید، موارد بسیار مهمی هستند. به همین دلیل در ادامه انواع نیچ مارکتینگ‌ها را بیان می‌کنیم:

بازاریابی نیچ براساس محصول:

در این روش، نوع خاصی از محصول صنف خود را انتخاب می‌کنید یا محصولی را با ویژگی‌های خاص ارائه می‌دهید. مثلا اگر صنف شما پوشاک است، می‌توانید فقط «شلوار جین» بفروشید یا در بازار شلوار فروش‌ها، شما «شلوار جین گلدار» عرضه کنید.

بازاریابی نیچ براساس قدرت خرید مخاطب:

داشتن آگاهی از قدرت خرید مشتریان، می‌تواند مهم‌ترین قسمت بازاریابی نیچ باشد. در این شیوه شما تعداد مشخصی از افراد را با وضعیت‌های مالی مشخصی مورد هدف قرار می‌دهید. مانند برند اپل یا فروشگاه‌های خانه و کاشانه.

بازاریابی نیچ براساس شرایط افراد و جامعه:

گاهی لازم است استراتژی خود را براساس شرایط افراد خاصی از جامعه طرح‌ریزی کنید. به‌عنوان مثال اگر شما تولیدکننده لوازم پزشکی باشید، می‌توانید متناسب با شرایط افراد کم‌توان و فقط برای آن‌هایی که از ناحیه پا دچار آسیب هستند، محصولی را تولید و روانه بازار نمایید.

بازاریابی نیچ بر اساس موقعیت مکانی و جغرافیایی:

گاهی لازم است استراتژی بازاریابی های گوشه‌ای را برای حل مشکلات و معضلات موجود در جامعه‌ای خاص در کسب‌وکارتان لحاظ کنید. به‌عنوان نمونه شما تولیدکننده‌ی فیلترهای هوا هستید و برای حل معضل آلودگی هوا نوع خاصی از فیلتر را برای کارخانه‌ها تولید و عرضه می‌کنید.

مراحل اجرای نیچ مارکتینگ یا بازاریابی گوشه‌ای

برای این‌که از روش Niche marketing در تجارتتان استفاده کنید، باید نسبت به مراحل اجرای این روش نیز اطلاعاتی داشته باشید. اولین کاری که افراد در بازاریابی‌های نیچ انجام می‌دهند، تحقیق و شناخت بازارها و مشتریان هدف است اما این کار کافی نیست. برای این منظور می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید تا هرچه سریع‌تر به نتیجه‌ی مطلوب خود برسید:

 • پیدا کردن بخش‌های سود ده و قابل توسعه‌ی بازار
 • تحقیق و آنالیز رقبا
 • داشتن طرحی واضح از کسب‌وکار (اهداف، روش‌ها، جامعه آماری و…)
 • شناسایی بازار و جامعه هدف
 • مشخص کردن نوع خدمت یا محصول
 • داشتن استراتژی مشخص برای سودآوری حرفه (تعیین قیمت مناسب، رفع نیاز جامعه و…)
 • اجرای طرح نیچ مارکتینگ
اشتراک گذاری
نوشته های تازه
دسته بندی ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

برای درخواست مشاوره رایگان، فرم زیر را پر کنید