زندینو

Search
پرفورمنس مارکتینگ چیست؟ از کجا شروع کنیم؟

پرفورمنس مارکتینگ چیست؟ از کجا شروع کنیم؟

فهرست مطالب

پرفورمنس مارکتینگ یا به عبارتی بازاریابی عملکردی به تبلیغات آنلاین گفته می‌‌شود که در آن کسب و کارها فقط برای نتایج مشخص، مثل کلیک هر بازدید کننده، نرخ فروش یا از این قبیل از موارد هزینه می‌کنند.

بازاریاب‌ها با استفاده از پرفورمنس مارکتینگ‌ها، تبلیغات خودشان را در رسانه‌های اجتماعی، موتورهای جستجو کننده، ویدیوها و سایر کانال‌ها قرار می‌دهند تا با استفاده از آنها به اهداف خود برسند.

پرفورمنس مارکتینگ یا بازاریابی عملکردی چیست؟

پرفورمنس مارکتینگ یا بازاریابی عملکردی، شاخه‌ای از بازاریابی دیجیتال است که در آن کسب‌وکارها، زمانی هزینه تبلیغات را به ارائه‌‎دهندگان خدمات بازاریابی پرداخت می‌کنند که اهدافی مثل کلیک یا فروش محقق شوند.

این روش، تبلیغ‌کننده را مطمئن می‌کند که بعد از اینکه دقیقاً به هدف خود از تبلیغات رسید، آنگاه هزینه آن را بپردازد. به همین دلیل، آنها می‌توانند مطمئن باشند که بودجه بازاریابی آنها فقط برای کمپین‌های موفق هزینه می‌شود.

پرفورمنس مارکتینگ یا بازاریابی عملکردی چیست؟

 

مهم‌تراز همه، میزان موفقیت کمپین‌‌های بازاریابی عملکردی معمولاً بالاتر از همه‌ی روش‌های بازاریابی است، بخاطر اینکه کمپین‌ها هدفمند انجام می‌شوند و بازاریاب‌ها تصمیمات مبتنی بر داده‌‌ها می‌گیرند و کمپین‌های خود را بر اساس نتایج کسب شده، بهینه سازی می‌کنند.

در کل می‌توان گفت که این روش، یک بازی برد-برد هم برای تبلیغ‌کننده و هم برای نمایش‌دهنده‌ی تبلیغ است.

کاربرد پرفورمنس مارکتینگ چیست؟

بازاریابی‌های عملکردی در فضاهای مجازی و آنلاین رقم می‌خورند برای اینکه نتایج برنامه‌های تبلیغاتی قابل اندازه‌گیری باشند. همه افرادی که دارای کسب و کارهای کوچک و بزرگ هستند، می‌توانند بسته به اهدافی که مدنظرشان دارند، از این روش بازاریابی استفاده کنند.

برخی از افراد قصد فروش بیشتر محصولات خود را دارند و برخی دیگر نیز جذب مخاطبان فعال یکی از اهداف بازاریابی‌شان است که پرفورمنس مارکتینگ این قابلیت را برای همه‌ی آن‌ها فراهم می‌کند.

در نتیجه برای رشد و گسترش فروشگاه‌ها، برند‌ها و حوزه‌های خدماتی، استفاده از بازاریابی عملکردی بهترین گزینه پیشنهادی است.

انواع روش‌های پرفورمنس مارکتینگ

انواع روش‌های پرفورمنس مارکتینگ بر اساس نتایج مورد انتظار و کانال‌ها، به دو دسته‌ی زیر تقسیم می‌شوند:

 الف) روش‌های پرفورمنس مارکتینگ بر اساس نتایج مورد انتظار

کمپین‌های هدف محور

کمپین های هدف محور، کمپین‌هایی هستند که در آن تبلیغ‌کننده ها، یک تبلیغ را برای دستیابی به یک خروجی مشخص مثل فروش بهینه‌سازی می‌کنند.

کمپین‌های اکتسابی

کمپین‌های اکتسابی، یک محصول یا خدمت را برای مخاطبان جدید تبلیغ می‌کنند و از کانال‎های مختلف، آن تبلیغ را به دیگران توصیه می‌کنند. مثلاً تبلیغ یک محصول در اینستاگرام.

 کمپین‌های تعاملی

این کمپین‌ها، نام و محصولات کسب‌وکارها را در معرض دید مخاطبان قرار می‌دهند. آنها آگاهی نسبت به برند را افزایش می‌دهند، با کاربران جدید گفتگو می‌کنند و شاخص‌های تعاملی را بهبود می‌دهند.

تیم زندینو انواع مختلف کمپین‌ها را متناسب با کسب‌و‌کارها طراحی می‌کند و با تحلیل کامل اقدام به اجرای آن می‌کند.

ب) روش‌های پرفورمنس مارکتینگ بر اساس کانال‌ها

بازاریابی موتورهای جستجو

در ازای پرداخت هزینه به موتورهای جستجو، تبلیغ به صورت هوشمند و با توجه به جستجوی کاربر، به او نمایش داده می‌شود.

شبکه‌های اجتماعی

انجام تبلیغات در سوشال مدیاها، تاثیرات فوق‌العاده‌ای بر معیارهایی همچون ترافیک ورودی، نرخ کلیک و افزایش فروش می‌تواند داشته باشد.

شبکه‌های اجتماعی

ایمیل مارکتینگ

ارسال ایمیل‌های دوره‌ای(هفتگی، فصلی، مناسبتی) برای اطلاع رسانیِ تخفیف‌ها و آخرین محصولات یا خدمات ارائه شده، پتانسیل بالایی برای افزایش نرخ تبدیل در میان کاربران دیجیتال دارد.

تبلیغات همسان

نوعی از تبلیغات کلیکی است که تبلیغی مرتبط با محتوایی که مخاطب در حال خواندن یا دیدن آن است، برای او به نمایش در می‌آید.

همکاری در فروش

در ازای انجام تبلیغ توسط تبلیغ‌کنندگان، هزینه‌ای به او پرداخت می‌شود. این روش، یکی از روش‌های موثر برای ارتقاء آگاهی از برند، بهبود فروش و افزایش ورودی وبسایت و شبکه‌های اجتماعیِ کسب‌وکارها است.

مراحل پرفورمنس مارکتینگ چیست؟

تعیین هدف‌ها

تعیین هدف یعنی اینکه قصد دارید به چه صورت‌هایی از پرفورمنس مارکتینگ استفاده کنید.

برنامه‌ریزی مشخص

برنامه ریزی‌های مشخص برای پرداخت بودجه و به سرانجام رساندن مراحل بازاریابی بسیار مهم است.

نظارت بر عملکردهای کمپین تبلیغاتی

برای اینکه به خوبی بدانید که از کدام نوع کمپین تبلیغاتی می‌توانید برای برند یا فروشگاه یا پلتفرم‌ خود بیشترین بازدهی را کسب کنید و سرمایه‌گذاری های مار‌‌کتینیگی خود را روی آن انجام دهید.

مدیریت هزینه‌ها

هزینه‌هایی که در بخش‌های مختلفی قصد سرمایه‌گذاری دارید، باید به خوبی مدیریت شوند. برای اینکه بدانید باید به کدام بخش پول بیشتری واریز کرده و یا به کدام بخش به‌طور هدفمند‌تری وجه مالی برسانید.

مزایای پرفورمنس مارکتینگ

ردیابی و تجزیه و تحلیل آسان داده‌ها

از آنجایی که ردیابی داده‌ها و تجزیه و تحلیل آن‌ها بر افزایش کیفیت و عملکرد اهداف کسب‌وکارها مانند بازدیدها، کلیک‌ها، سرنخ‌ها و فروش متمرکز می‌باشد، می‌توان این معیارها را مورد هدف قرار داده و برای رسیدن به نتایج دلخواه، آنها را اندازه‌گیری کرد.

جریان‌های درآمدی متنوع

بازاریابی عملکردی یک رویکرد بازاریابی چندگانه و بسیار منعطف است. برای مثال وقتی یک کسب‌وکار از یک کانال جهت تبلیغات استفاده می‌کند و از آن نتیجه مورد نظر را نمی‌گیرد، می‌تواند به سرعت کانال تبلیغاتی دیگری را امتحان کند.

این یعنی کسب‌وکارها مجبور نیستند بودجه‌های تبلیغاتی خود را صرف روش‌هایی کنند که اثربخش نیستند.

جذب مخاطبان جدید

پرفورمنس مارکتینگ یا بازاریابی عملکردی می‌تواند به کسب‌وکارها کمک کند تا مخاطبانی که در شبکه‌های مختلف فعالیت می‌کنند، جذب شوند. برخی مخاطبان ممکن است بیننده تبلیغات شما از راه گوگل باشند، عده‌ای دیگر در شبکه‌های اجتماعی و برخی افراد نیز به محتواهای ایمیل شده اعتماد بیشتری ‌می‌کنند.

جذب مخاطبان جدید

با توجه به اینکه پرفورمنس مارکتینگ‌ها، تبلیغات کسب‌وکارها‌ی شما را در کانال‌ها و رسانه‌های مختلف توزیع می‌کند، پس احتمال جذب مخاطبان جدید نیز از این طریق افزایش پیدا خواهد کرد.

پرداخت در ازای رسیدن به نتیجه

با توجه به نتیجه محور بودن روش بازاریابی پرفورمنس مارکتینگ، بازاریاب‌ها تنها زمانی از کسب‌وکارها هزینه می‌گیرند که هدف نهایی کمپین، محقق شود. این ویژگی به کسب‌وکارهایتان اجازه می‌دهد تا به راحتی هزینه‌های خود را کنترل کنند و اطمینان حاصل کنند که پول آنها بیهوده هدر نمی‌رود.

سخن آخر

تغییر رفتار مشتریان در فضای آنلاین و لزوم ایجاد تناسب درست میان هزینه تبلیغات و عملکرد آن، حوزه‌ای به نام پرفورمنس مارکتینگ یا بازاریابی عملکردی را ایجاد کرد. این روش با مبنا قرار دادن عملکردهای تبلیغاتی و پرداخت هزینه‌ها بر مبنای خروجی نهایی، انجام می‌شوند و از مزایای متعدد و البته برخی چالش‌ها نیز برخوردار هستند.

اشتراک گذاری
نوشته های تازه
دسته بندی ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

برای درخواست مشاوره رایگان، فرم زیر را پر کنید